Shrnutí a dojmy z Erasmu
14.07.2013
Kdybych měla shrnout celý studijní pobyt ve Švýcarsku jedním slovem, bylo by to jednoznačně slovo MASAKR.
Masakr protože:
- Najít si ubytování v Ženevě je celkem nadlidský úkol, a pokud ho seženete, tak to bude pěkně masný. Doporučuji tedy hledat ubytování ve Francii, protože vše je tam levnější a také si zajistit kolo pro přepravu. S kolem se dostanete všude, ušetříte spoustu peněz a pokud se domů budete vracet po půlnoci (tramvaje a autobusy jezdí jen do půlnoci), pak je to lepší, než jít pěšky.
- Co se týká stravování v Ženevě, tak to je na rozbití dalšího prasátka. Pamatuji si, že jsem šla jednou od obchodu pro pár drobností a nechala jsem tam v přepočtu na naše asi 1000 Kč, a to to nebyl takový ten nákup jako v ČR, že mám na seznamu 3 věci a koupím jich 20. Pokud seženete ubytko ve Francii, tak se tam vyplatí i nakupovat, doma si vařit a do školy si nosit své jídlo. K dispozici má škola mikrovlnky, takže není problém si jídlo ohřát.
- Na pivo s krásnou hutnou pěnou určitě zapomeňte, Švýcaři na tohle vůbec nejsou, dají si spíš nějaký koktejl nebo rovnou panáka. Taktéž zůstat v hospodě do brzkých ranních hodin tu nehrozí, protože hospody zavírají už o půlnoci. Jedinou možností jak pokračovat, je zajít do nějakého baru, kam je třeba se řádně obléknout a zaplatit celkem mastné vstupné.
- Studium je na HEG opravdu náročné a to i pro skoro jedničkáře, jako jsem já. Pokud totiž není člověk aktivní při hodinách a nevybere si do týmu na projekt dobré spolužáky, tak se to hodně odrazí na celkové známce. Nejde tu totiž jen o závěrečnou zkoušku, ale o aktivitu během celého semestru. Kdyby to takto fungovalo i u nás, tak spousta lidí VŠ vůbec nedokončí.
- Abych nepsala jen negativně, tak super na HEG je, že si zdarma můžete cokoliv vytisknout nebo okopírovat, což se velmi hodí, protože před každou hodinou dostanete prezentaci od učitele a dopředu si ji můžete vytisknout a následně pak do ní psát poznámky. Případně si takto ve škole vytisknete všechny závěrečné projekty. A jelikož je spotřeba papíru vysoká, tak se tiskne na již recyklovaný papír, ale to nikomu nevadí, hlavně, že je to zadara.
- Dalším pozitivem je, že se ve Švýcarsku bez problému s kýmkoliv domluvíte anglicky, v Ženevě samozřejmě i francouzsky a jelikož vidí Švýcaři pracovní uplatnění i v německých kantonech, tak i s němčinou pochodíte.
- Cestování je po Švýcarsku díky Swiss Pasu opravdu hračka. Jediné, co je třeba jsou peníze a čas. Bohužel ani jedno jsme neměli. Kdybychom měli alespoň více času, určitě bychom procestovali více míst, podívali bychom se i do hor, zašli na nějaký ten trek a klidně spali pod širákem. Je to země s obrovským množstvím zajímavých míst, přišlo mi, že kamkoliv jsme jeli, tak všude bylo, co k vidění.
Našla bych určitě více "masakrů", ale to by už nikdo nemusel číst, takže máte můj obdiv, že jste dočetli až sem :-)
ZÁVĚREM TEDY: Jednoznačně super zkušenost se studiem a pobytem v této krásné leč drahé zemi. Erasmus moc doporučuji a kdo se nebojí náročnějšího studia, tak Švýcarsko je za mě jednoznačně TOP. Hned bych jela znovu, i když učit na zkoušky už by se mi nechtělo.

Rozloučení s naším panem domácím

Taková moje sběratelská úchylka